Author Topic: Wikileaks publikon dosjen për Shqipërinë  (Read 2932 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ASNF

  • New Member Group
  • *
  • Posts: 9
Wikileaks publikon dosjen për Shqipërinë
« on: September 06, 2011, 17:44:55 PM »
Source: http://www.albeu.com/shqiperi/wikileaks-publikon-dosjen-per-shqiperine/44491/

Për hërë të parë, Wikileaks lancon në media, një dosje për Shqipërinë duke u bazuar në raportimet e ish ambasadorit amerikan Withers në Tiranë. Zgjedhjet e 2009, ligji i zgjedhjeve, apo edhe personazhe të ndryshme të politikës, objekt i raportimit që publikon Wikileaks.

Një sërë dokumentesh hedhin dritë mbi shumë ngjarje të rëndësishme në vendin tonë dhe informacionin e klasifikuar konfidecial, që i dërgohej herë pas here Uashingtonit.

Një pjesë e veçantë në listën e gjatë të informacioneve i kushtohet reformës zgjedhore, ndryshimet në Kodin Zgjedhor pas rënies dakord mes Edi Ramës dhe Sali Berishës, me synim eleminimin e partive të vogla. Në një dokument në prillit 2009, pasqyrohen përpjekjet e bëra nga kreu i LSI-së, Ilir Meta, që kundërshtoi ashpër Kodin, duke hyrë me disa deputetë edhe në grevë urie në sallën e Parlamentit.

Në raportin dërguar në 8 prill të vitit 2009, të titulluar “Shqipëria ecën në një litar të tendosur financiar” raportohet se Shqipëria po kalon një situatë të rrezikshme financiare për shkak se kriza ka goditur të ardhurat, ndërsa qeveria nuk heq dorë nga shpenzimet e larta para zgjedhjeve, ish ambasadori John Withers komenton:

“Berisha duket i gatshëm të rrezikojë gjithçka për t`u rizgjedhur. Mënyra e vetme që kjo situatë të menaxhohej në mënyrë të rrezikshme do të ishte sikur ai të ishte me sy të mbyllur, edhe pse disa mendojnë se është sakaq. Megjithatë në të kaluarën qeveria ka treguar një aftësi të çuditshme për të evituar katastrofat edhe pse në minutat e fundit”, thuhet në të.

Në pjesën e raportuar të kësaj date, vlerësohet roli i ish-kryeministrit Fatos Nano në politikën shqiptare si i është debatuar gjerësisht, veçanërisht që nga rënia e tij nga Kryeministër dhe dorëheqja si kryetar i Partisë Socialiste (PS) në vitin 2005.

“Marrja e kreut te PS nga Edi Rama Kryebashkiak i Tiranës dukej e pazakonte në atë kohë për njeriun me ambicie politike, qe ishte dhe pritet te jete përsëri. Deri tani synimet e tij politike nuk janë qartësuar, dhe veprimeve te tij u mungon që nga viti 2005 kohezioni. Disa besojnë se ai ka zhvendosur vëmendjen e tij në biznes dhe interesat personale para të politikës, të tjerët presin që ambicia e tij politike mbetet e fshehte, dhe ai pret vetëm për një mundësi të kthehet dukshëm në skenën kombëtare. Flirtet e fundit të Nanos me Lëvizjen Socialiste për Integrim (LSI), Kryetari dhe ish-kryeministri Ilir Meta kane mbushur Tiranen me spekulime se rikthimi i tij është gati të fillojë. Sigurisht, disa këtu besojnë se ai ka bere mire qe është larguar nga skena politike”- thuhet në raport.

Në fund komentohet shtrëngimi i duarve mes Nanos e Berishës. “Takimi mund të ketë arritur një qëllim afat të shkurtër”, thuhet në të. “Shtrëngimi publik i duarve mes Nanos dhe Berishes gjatë bojkoti në zgjedhjet 2006-2007  nuk shihej si kthimin triumfues të një burrë shteti që Nano priste”.

Në raport flitet edhe për koalicionin PD-LSI. Shtimi i katër votave të LSI për 70 të PD-së, ose 71 (varet nga tabela përfundimtare e votave) do të bëjë të paktën 74/75 vota favor të Berishës si PD (71 vota janë të nevojshme për të miratuar PM).

Meta e përshkroi vendimin për t’u bashkuar forcat me PD si “më të vështirin e karrierës së tij politike, dhe tha se ai mbetet një socialist, por shtoi se ai do të bashkojnë forcat me Berishën “për hir të integrimit të Shqipërisë “. Në një intervistë me Zërin e Amerikës, Meta tha se ai kishte hedhur poshtë një ofertë për të hyrë në një koalicion me kreun e PS Edi Rama, duke pretenduar se PS kishte blerë votat e deputetëve. Shpallja koalicionit nga ana e Metës zuri shumë vëzhgues në befasi, shumica e të cilëve e kishte supozuar se socialist gjatë gjithë jetës kurrë nuk do të nënshkruanin një marrëveshje me Berishën, thuhet në raportimet e ish ambasadorit amerikan, Withers.
« Last Edit: September 06, 2011, 20:23:20 PM by ASNF »