Author Topic: Assangeov intervju: Staljin, Obama i okupacija Sirije -Croatian Transcript: P1  (Read 2774 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Green

• Guest
Assangeov intervju: Staljin, Obama i okupacija Sirije
Subota, 28 Travanj 2012 09:33

Prenosimo vam prijevod druge epizode World Tommorow od Juliana Assangea osnivača WikiLeaks koja se prikazuje na RT. Gosti su Slavoj Žižek i David Horowitz, komunist i konzervativac, jedan simpatizira Palestince, drugi je cionist.

Rasprava je bila burna i zanimljiva. Na kraju je komunist Žižek rekao Horowitzu da je gori od komunista, da je socijalist s ljudskim licem i najniži oblik postojanja. Pogledajte i sami....

JA – Julian Assange
SZ – Slavoj Žižek
DH – David Horowitz

JA :Ja sam Julian Assange. Urednik sam Wikileaks. Mi otkrivamo svjetske tajne; Napali su nas moćnici. Već 500 dana nalazim se u pritvoru, a protiv mene nije podignuta optužnica, ali ni to nas nije zaustavilo. Danas tražimo revolucionarne ideje koje bi mogle promijeniti svijet sutra. Danas, mi se pridružio intelektualni superstar, slovenski filozof *, Slavoj Žižek. Bivši anti-komunistički disident koji za sebe sada tvrdi da je komunista. Zajedno ćemo nazvati Davida Horowitza, bivšeg ljevičarskog radikala i saveznika Crnih Pantera, koji je sada vatreni desničarski cionist.

Želim saznati što misle o budućnosti Europe i SAD-a. Razgovor je bio veoma vatren. Žižka smo morali i fizički smirivati. Vikali smo, bjesnjeli i smireno govorili o nacistima i Palestincima, Crnim Panterama i Izraelcima. O Obami, Romneyu i Staljinu.

JA: David se je opisao kao konzervativac,a Slavoj, ti si sebe opisao kao komunista. Ali, usprkos tome oba imate Staljinovu sliku...

JA: David, Možeš mi reći, kako to misliš da si konzervativac i zašto imaš Staljinovu sliku?

DH: Pa. Slika Staljina koju sam imao na zidu u  svom uredu je slika njegove smrti. A ja sam konzervativac jer...Ljevičari, Utopisti, nemaju pojma o ljudskoj prirodi, a onda kad se nađu na vlasti suočeni su s velikim problemom. A to je da ljudi ne slijede njihov program, i onda ih ubijaju i šalju u gulage i sl. Hm, oni... Problem s utopijskom idejom je ideja sama.

JA: Slavoj?

SZ: Ok prvo, zašto Staljin? Da budem precizan da me podsjeća – i ovdje se na nekom imaginarnom nivou moram složiti- baš zato da me upozori na  rizik- opasnost od radikalnih, političkih eksperimenata, i sličnih pojava.

DH: Ja.. znaš, ne znam što da mislim s ovim što je Slavoj rekao, on tvrdi da je Staljin tamo da ga podsjeti na opasnosti totalitarizma, od totalitarnog iskrivljenja ljevice, ili od opasnosti ...što može nastati zbog Utopijske ideje... jer on podržava pokret koji je najbliži nacizmu - koji je isto bio utopijska ideja - na srednjem istoku. Znaš da on podržava Palestince. Ja ne vidim nikakvu razliku između Palestinaca, koji žele ubijati Židove, od nacista.

SZ: Slušaj, bio si nekad na zapadnoj obali? Tamo su židovi potpuno sigurni. Ne, pati, što ću reći, bio sam tamo s prijateljem židovom. Sigurno je i mogu ti reći da ono što..to.. nije da to moram reći, moram to naglasiti, mislim da je ta ideja neukusna. Oh, ono što su nacisti radili židovima, židovi sada rade Palestincima, slažem se da je to jednako neukusno, ali oprosti, Palestinci su ti koji su najebali, i to jako.

DH: Da, sjebao ih je Hamas, sjebao ih je PLO, sjebala ih je Saudijska Arabija...

SZ: Ne. Ne, s ovim se ne slažem. Ne slažem se s načinom na koji Izraelci....

DH: Njih je sjebao Egipat, naravno, a ne židovi.

SZ: Ponižavanje Arafata i tako dalje, izraelska politika je sama otvorila vrata utjecaju Hamasa na tom području.

JA: Da.

SZ: Druga stvar...

DH: Oh, trebamo okriviti Židove za Hamas, super.

SZ: O moj bože, to je ono što mi se ne sviđa kod tebe. O, moj bože za sve što kažem krivim židove. Znaš što...

JA: U redu, ok, idemo... [smiruje goste] bez židova, bez židova.

SZ: Ne, ne, ne... Vidiš što on pokušava? Ozbiljno, pogledaj položaj žena danas u Iraku. Kako god grozno zvučalo, gore je nego pod...

DH: Slavoj – tko je odgovoran za to? To je međunarodna..slušaj... 

SZ: SAD i tri stupnja intervencije....

DH: To je djelo međunarodne ljevice i Demokratske stranke SAD-a da su krenuli u rat sa Sadamom, a protiv Busha kad je krenuo na Irak. Trebali smo ih ušutkati, nismo trebali imati, znaš...trebali smo ih nekoliko godina okupirati....

JA: David, ovo je nevjerojatna izjava, to je...

DH: Trebali smo se probiti u Siriju, a nakon toga probiti se u Iran, ali Bush je bio napadnut od strane Demokrata... nikad do sada nije postojao tako buntovan pokret u jednoj od vodećih američkih stranaka. Svi su podržavali rat, ne svi, ali vodstvo je podržavalo rat...Oni su glasali i imali svoju većinu......u Senatu su glasali za rat i onda su se okrenuli protiv rata, tvrdeći da im je Bush lagao. Bush nije mogao lagati u vezi s tajnim službama, jer su Kerry i Rockefeller i Feinstein, i drugi demokrati sjedili na čelnim mjestima tajnih službi. Imali su bolje obavještajce nego Julian.

JA: U poslu koji radimo, koji radimo kao WikiLeaks, guramo naprijed granice određenih oblika sloboda za koje se kaže da su zaštićene Prvim Amandmanom, a to su, sloboda da se otkrije istina o svijetu, da se zaštiti povijesne izvore od izmjenjivanja i tako dalje. Vidio sam nevjerojatni plakat kojeg je izradila američka vojska, a to je plakat Jeffersona, sa velikom skulpturom Jeffersona kako govori "cijena slobode je vječni oprez" – to je cijena slobode – i na plakatu su prikazani veliki presretačkih sistema, ljudi s puškama i obalne straže i ljudi koji gledaju u smjeru mora sa špijunskim naočalama. Tako su oni promijenili Jeffersonovu poruku, da ako želimo zaustaviti snažnu Državu moramo biti uvijek na oprezu, u to da moramo imati snažnu državu, agresivnu državu, državu koja nas nadgleda, u želji da očuvamo slobodu.

DH: Mislim da je žalosno da je Država tako velika, da naša obrana mora biti tako velika- to je veoma žalosno, ali to je stvarnost, i ..znaš, želio bi se vratiti tvojoj temi slobode i jednakosti... Naravno da ljudi nisu jednaki, ako ljudi imaju različite talente, različitu inteligenciju, onda bi jedini način da ih se izjednači bio da se im oduzme sloboda. To je jedini način da to učinimo, nema drugog načina. Naravno do postoji suprotnost između slobode i jednakosti.

SZ: Slušaj, ja nisam idealist, iako ti tako misliš. Ja nisam za apsolutnu slobodu, da bi se sve trebalo raditi javno, ali mislim da ovo nije isto, da WikiLeaks ne rade nešto takvog. Sve što ja kažem, da način na koji funkcioniraju strukture velikih sila, kad je postignut jedan nivo licemjerstva, onda selektivno, kako da to kažem, naravno da nas uvijek pozivaju da vjerujemo, državnoj vlasti u smislu, s oproštenjem,da određene stvari moramo obaviti diskretno, bolje je o njima niti ne znati. I ja se slažem, moramo igrati ovu igru. Ja nisam glup... ali kad je očigledno da je povjerenje izigrano, pojave kao WikiLeaks mogu igrati veoma pozitivnu ulogu. Oprosti, ja ne vidim nikakvu opasnost od...

JA: Slavoj, ako bi se dogodila revolucija...ako bismo imali novu revolucionarnu vladu i WikiLeaks bi dobio interne dokumente te države i da ih planira objaviti...

SZ: Ja ću ti odgovoriti na pitanje..Odmah...

JA: Da li bih.. se našao pred zidom?

SZ: Mislim da se slažeš. Ne mogu si pomoći i ne našaliti se. Znaš što? Prekomplicirano mi je odgovoriti na tvoje pitanje sada, kada ću biti dio revolucionarne vlade poslati ću ti odgovor u tvoju samicu u gulagu negdje u Sibiru. [smije se]

JA: Vrlo vjerojatno.

DH: Ideja je...  Da to treba biti ograničena sloboda. Ne može biti...

SZ: Ali svaka sloboda je red u nekom smislu.

JA: David, na ulazu u kamp Guantanamo Bay je parola 'čast nas obvezuje da branimo slobodu'. U Iraku postoji zarobljenički kamp pod imenom Kamp Slobode. Meni ovo izgleda kao zloupotrebljavanje riječi sloboda i želim da mi odgovoriš, da li stvarno misliš da ovo nezadovoljstvo koje raste u SAD-u, je ono čega se treba tako jako bojati, da li je potrebna tako snažna borba protiv suparnika... Ovo nezadovoljstvo je u SAD došlo iz Kine, iz Europe, ili je ono proizašlo iz samog sistema?

DH: Da li si znao ,da…Ljudi su problem, ljudi su problem. Pohlepni su, lažu, lukavi su, ljudi manipuliraju...hm, znaš. Oni su egocentrični... Mi znamo da su i ljudi u vladi, isti opasni ljudi samo s više moći, i zato imamo provjere i bilance, i ja sam... ja sam potpuno za, znaš, više provjera ovog i onog. Pa ipak živimo unutar jednog konteksta. SAD i Izrael su napadnuti od strane međunarodne ljevice, koja je veoma snažna, od svih onih diktatora u Južnoj Americi s kojima se Slavoj izgleda tako dobro slaže... hm, od islamskih fašista, i mi živimo u vrijeme kad oni imaju nuklearno, kemijsko i biološko oružje. Mislim da će se u 21. stoljeću dogoditi katastrofa koja će zasjeniti sve što se dogodilo u 20 stoljeću.

JA: Zar ne vidiš da je stvorena velika administrativna birokracija, koja sama sebi radi usluge, prepuštaju si ugovore itd. Ne misliš da je ovo možda slično onom što se dogodilo u Sovjetskom Savezu, i da zato trebamo snažni Sovjetski Savez...?

DH: Moguće je. Moguće je, ako isključimo tržišno natjecanje, ali u samoj srži...Pogledaj, imamo ljevičara u Bijeloj kući, momka koji je odgojen i izvježban od strane komunista, čija cijela politička karijera bila je na komunističkoj ljevici.... Postoje razni izazovi, znaš, ne možeš razmišljati o ovom tako jednostrano, kao da ti znaš tajnu koja kontrolira sve. Znaš. Ako želiš o tome razmišljati kao članovi mafije, a oni su jedni drugima za vratom i to je ono što nam daje određenu sigurnost.

SZ: Veoma kratko, znaš...Prvo, dozvolite mi da izjavim nešto bez ikakvih anti- američkih....

DH: Problem su zemlje kao Rusija gdje možeš ušutkati oporbu...

JA: David... David...

SZ: Da, znam Rusija. Misliš na Putina, znam na koga misliš - Rusija, Putin. Nije li to tip koji kad je susreo Busha, Bush je izjavio, ako se sjećaš, "Pogledao sam Putinu u oči i znao sam da mu mogu vjerovati." Ali ovo je samo fusnota. Ono što ja želim naglasiti je taj pogled, pogled...

DH: To je jedna od najglupljih stvari koje je Bush izjavio, i mislio sam to i onda.

SZ: Ok, dozvolite mi da nastavim. Poslušaj, ja sam, na žalost….

DH: Ovo emitiramo na ruskoj TV? 

SZ: Prvo moram reći da upotrebljavaš komuniste... znaš da komunisti vole uništiti pravu opoziciju- demokratsku - to moraš znati. Komunisti vole svakoga tko se im protivi nazivati fašistom. Ako si istinski demokrat onda si "fašistički kontrarevolucionar". Bojim se da je tvoje korištenje riječi "komunist" slično na isti način. Tko god je malo kritičan prema američkoj konzervativnoj eliti, on je komunist. Onda, je naravno, i Obama komunist...svi su komunisti…

DH: Stani! Ne misliš na ... ne misliš na Baracka Obamu? Jer...

SZ: Da. U kojem smislu riječi je on komunist...?

DH: Onda ti ništa ne znaš o porijeklu Baracka Obame, tko je on u stvarnosti, ako ovo govoriš. Zato jer ovo nije samo moje mišljenje.

SZ: Pa, mene ne zanima porijeklo. Staljin je bio religiozni pisac koji je pisao pjesme, i svi znamo da ja imam neke od njih. Dopusti da ukratko nastavim. Ali ako misliš da je ovo glupost, ja mislim, da je ovo tragedija, to nije dobra stvar.

DH: I ti misliš da ova suđenja nemaju ništa zajedničko s inkvizicijom, ha? 

SZ: Ali nemoj misliti na te malenkosti, za mene, veliki neuspjeh Bushovog mandata, bila je ta njegova velika... Ne želim upotrijebiti agresivnu riječ.. jebi ga, ponekad moram – neinteligentna politika, koju je on... kao rezultat ove dekade bilo je to da su SAD u stvarnosti izgubile mjesto univerzalne svjetske sile, baš za vrijeme Busheve vlade. Vi, SAD, izgubili ste efektivnu kontrolu na Južnom Amerikom i tako dalje i tako dalje. I ja mislim, i ovo nije – ne govorim ovo s mojim ljevičarskim zanosom- oh,oh- konačno smo srušili SAD, ali mislim da ulazimo – i čak se pomalo i slažem s tobom – u veoma opasan, svijet s više centara. Sva maštanja da će Amerika nekako ponovo preuzeti kontrolu, su za mene svršena stvar i ponovo, ne govorim to sa bilo kakvim, ljevičarskim zanosom...

DH: Veoma opasan – slažem se.

SZ: Ovo je opasan svijet, slažem se. Druga stvar: Znaš Europa nije tako loša. Slušaj, budimo iskreni, zbog ovog će me mnogi ljevičari optužiti za Eurocentrizam ili nešto takvo, san o Europskoj zemlji blagostanja – ako mi dozvolite ova Europska ljubav- je više od toga, mislim, i san SAD-a, nije li to bilo jedinstveno razdoblje u ljudskoj historiji nakon WWII, država blagostanja, gdje toliko ljudi živi u takvoj sigurnosti... slobodi, i tako dalje. Nema razloga ismijavati se Europi. Bila je super dok je trajalo. 

DH: Oh, to je bilo katastrofalno razdoblje. Europa je kulturni tematski park, to je nebitno. Evo što se je dogodilo. Tako je završila vaša država blagostanja. Idemo jednostavno zaboraviti na Europu.

JA: Ja sam osobno iskusio socijalistički san Švedske i mogu vam reći da nije baš tako kao što promoviraju.

SZ: Ali to nije bilo prije 20/30 godina. Još uvijek inzistiram na tome. Kasnije je došlo do nekog poremećaja...

DH: Da, Šveđani nemaju moral.

JA: David, utopijski san -  težnja da se dobije što bolja pozicija- pa i ako se to odnosi na stupanj slobode, ostvarivanje više sloboda, to je težnja, to je smjeru kojem ljudi žele ići. Ljudi određuju sadašnje događaje u smjeru svojih nadanja i ideala. Da li smo ovaj osjećaj iskoristili kao zamjenu za religiju. Jer religija čeka u tami da iskoči i preuzme utopijske snove.

DH: Ljudi ne mogu živjeti s tom spoznajom- većina ljudi ne može živjeti sa spoznajom- da je njihov život besmislen, da će samo, znate, roditi se i umrijeti  i ostati zaboravljeni. Pa, ako ste religiozna osoba, onda je to božanstvo koje će... to riješiti nakon smrti, ili im dati mogućnost otkupljenja u sljedećem životu.  Ako niste religiozan tražite otkupljenje u ovom životu. To je ono po čemu je ljevica – religiozni pokret, i nije slučajnost da su oni – utopijske tvorevine, svejedno radi li se o komunizmu, ili fašizmu, ili nacizmu...

SZ: Ili o liberalizmu.

DH: Ili što?

SZ: Ili o liberalizmu. To je isto Utopija.

DH: Ljudi moraju imati želju poboljšati svijet. Također je potrebno mnogo ambicije da se napravi vidljiva promjena, kao što znate ja mislim na onu koja bi odgovarala onome što želite postići. Ono što vi pokušavate, ovo što radite je veoma radikalno i može imati veoma destruktivne posljedice.

SZ: Ali postoje pokreti u kojima morate biti.. pogledajte..kad je bio Hitler i Holocaust...[nadglašavaju se]

DH: To nije način da se to riješi.

SZ: ...ali kad npr. imamo Hitlera i Holocaust, ne možemo reći, pokušajmo biti prijatelji s tim naci tipom, riješimo to smireno...moramo...

DH: Oh, potpuno si u pravu. SZ: Postoje momenti kad treba biti agresivan, i nadam se, da se sa ovim svi slažemo. A kad se priča o tom utopijskom dijelu, po meni, moja pozicija je umjerena. Vidim, da na način na koji se razvijamo, suočavamo se s potencijalnim katastrofama, i sve što ja kažem je, da trebamo potpuno, svijesno se suprotstaviti takvim katastrofama – bez jednostavnog utopijskog sranja, komunističkog, liberalnog ili bilo kakvog drugog.

DH: Dozvoli mi da probam završiti ovu diskusiju.

SZ: On želi biti Glavni tajnik – Staljin, koji je na kraju dao zaključak. On je još uvijek komunist. Ovdje je on komunist.

DH: Zaboravio sam što sam htio reći. Rat je prirodan...rat je prirodno stanje ljudske vrste. Oduvijek je bilo ratova, da, od samog početka, da, i bilo ih je mnogo. Mir dolazi samo kad postoji sporazum sila, ili jedinstvena sila, koja može zaustaviti moguće agresore. Sada te pitam, koga bi želio za bude ta sila, nego SAD?

SZ: Ne znam, ali SAD za mene više nisu kandidat.

DH: I SAD... Znaš zašto se suočavamo sa takvom katastrofom, a ti tome pomažeš kad ohrabruješ ljevicu.

JA: Nije li jedan od načina da država ostane odgovorna, postojanje slobodnog tržišta u države?

Article continues here:

*"slovenski filozof".

http://politika.hr/svijet/8954-assangeov-intervju-staljin-obama-i-okupacija-sirije
« Last Edit: May 06, 2012, 17:31:15 PM by ariana »

Green

• Guest
Assangeov intervju: Staljin, Obama i okupacija Sirije -Croatian Transcript: P2

Continued from Part 1 which you can find here: http://www.wikileaks-forum.com/index.php/topic,10843.0.html

DH: Mislim da Romney ima najviše šanse pobijediti tog tipa.

JA: Da pobjedi Obamu?

DH: Da, ali ja nisam sretan niti s jednim.

SZ: Slažem se s tobom. Veoma je žalosno, a možda i jako loše u dužem razdoblju za opstojnost Republikanaca u SAD, i meni to izgleda ovako, da jednostavno nisu bili sposobni stvoriti kandidata koji bi imao dovoljno snažan stav i druge osobine.

DH: Slažem se.

SZ: To je veoma tužno. Ne znam, nisam sretan zbog ovog.

DH: Slažem se. Ovo je pre STRAŠNO.

JA: Hvala, David Horowitz.

SZ: Žao mi je, on je skriveni...možda je i gori od komunista, on je socijalist s ljudskim licem, ovo je najniži oblik postojanja.

DH: ne razumijem ništa o...

SZ: Socijalizam s ljudskim licem je najniži oblik, to je kao žabe koje pužu, umjesto da skaču.

JA: Ok, hvala vam gospoda. Do viđenja..

SZ: Ok, moj Bože, idemo... ali, znaš, trebao bi napraviti nešto kao Staljin. Ovo je bilo ludilo. 

SZ: Moja ideja je da te stavimo na avion. Jebeš ih. Sindikat bi izjavio da neće letjeti ako si ti ... ili nešto takvo..znaš. Mislim da je vrijeme da podignemo uloge.

Irena Kos // Politika.Hr

http://politika.hr/svijet/8954-assangeov-intervju-staljin-obama-i-okupacija-sirije