Author Topic: Romanian translation of Assange interview with Hassan Nasrallah  (Read 3706 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Zombi-Merjee

• Member
  • *
  • You are not alone!
This article has been translated by a volunteer translator. Neither WL  or The Official WikiLeaks Forum shall be held accountable for errors.  The reader is welcome to check him/herself the original source linked  below, and to comment if there is an error or misinterpretation. If an  error is identified we shall endevour to correct it"

http://worldtomorrow.wikileaks.org/episode-1.html

Ziua de maine.Cu Julian Assange

Primul oaspete a lui Julian Assange a fost Sayyed Hassan liderul Hezbollah.

Grupul Hezbollah este de fapt un membru al guvernului Libanez.Ceasta aripa militare a fost descrisa ca" ceai mai performanta organizatie de gharila din lune".Sub comanda lui Hezzbollah,prezidat de retragerea trupelor Israeliene din sudul Libanului in 2000,si victoria tactica impotriva Israelului in timpul razboiului din vara anului 2006.Sayyen Nasralahh a fost numit printre oamenii cei mai influenti de catre revista TIME si NEWSWEEK.Faima lui traverseaza granitele sectarele impartite si nationale,si el este venerat si badjocorit de milioana de oameni di Orientul Mijlociu si din intreaga lume.Cesta este primul interviu in limba engleza cu Sayyen Hassan Nasrallah, de peste un deceniu.Cum turbulentele se raspandesc in Orientuul Mijlociu,Assange il interogheaza pe Hassan cu privire la aspectele dure,inclusi pozitia Hezbollah cu privire la conflictul din Siria.Alte subiecte acoperite,includ relatia dintre media Hezbollah si de strategia militara,precum si rolul de viata de zi cu zi  si viata politica.Assange se angajeaza in opiniile cincere ale unui om Nasrallah,de obicei infatisate fie ca demon sau erau de catre mass-media din occident,Arabii si la nivel glabal

Comunicarea prin intermediul link-ului din satelit,atat gazda cat si clienti participa la conversatii din locatii secrete:julian assange de la casa lui temporara in Anglia,unde a fost detinut timp de 500 de zila fara vre-un act de acuzare;Hassan Nasrallah,dintr-o cetate libaneza Hezbollah,unde merge cu privire la activitatea si in conformitate cu teama continua de asasinare de catre mainile actorilor de stat si de cei din afara statului.

Julian Assange in interviu cu Sayyid Nasrallah:

Februarie 2012(vocea lui Assange).Sunt Julian Assange.Editorul Wikileaks-ului.Noi am expus lumi secrete,o gramada.Timp de 500 de zile am fost retinut  fara vre-o acuzare,dar aceasta nu ne-a oprit.Astazi suntem in cautarea unei idei revolutionare care pot schimba lumea de maine.

In aceasta saptamana am un invitat dintr-o locatie secrete din Liban.Este una dintre cele mai extraordinare figuri din OrientulMijlociu.A luptat in multe batali armate cu Israelul si acum este prins intr-o lupta internationala pentru Syria.Vreau sa stiu:de ce este numit luptatorul pentru libertate de milioane de persoane si tot in acelas timp si un terorist de milioane de persoane.Acesta este primul lui interviu din vest,de la razboiul Israelo-Libanez din 2006.Grupa lui,Hezbollah este membru a guvernului Lybanez.Este liderul acestuia,Sayyid Hassan Nasrallah.

J.A:
Esti pregatit?Care este viziunea ta de viitor al  Israelului si al Palestinei?Daca Hezbollah are considera o victorie?Si daca vei avea victorie,ai dezarma?

SHN:
Statul Israelului nu este...este un stat ilegal,este un stat care s-a stabilit pe baza de a ocupa pamantul altora,sau uzurparea pamantul altora,de a ontrola prin forta pamantul altora,de a comite masacre impotriva Palestineinilor care care au fost exilati,si acestea includ musulmani si chiar crestini,deci pentru acest motiv justitia este...justitia ramane...ramane pe partea pe care,chiar daca trece zece ani, progresul de timp, nu transforma justitia ...nu neaga justitie.Daca este casa mea sau daca este casa ta... si ma duc si ocup cu forta nu va fi a mea in 50 sau 100 de ani doar pentru ca sunt mai puternic decat tine si ma duc si ocup casa cu forta,aceasta nu imi da...aceasta nu legalizeaza proprietatea mea pe casa ta.Cel putin, aceasta este punctul nostru de vedere ideologic si punctul nostru de vedere juridic si credem ca Palestina apartine poporului Palestinian.Dar daca am fi vrut sa combinam ideologia si legea,si realitatile politice,si scrip pe jos,ar trebui sa spunem ca singura solitie este ca nu vrem sa ucidem pe nimeni,nu vrem sa amenintam pe nimeni nejustificat,vrem ca dreptatea sa fie restaurata la...si singura solutie este crearea unui stat - un stat pe un pamant Palestinian in care musulmanii si evreii si crestinii traiesc in pace,intr-un stat democrat.Alte solutii nu pot fii viabile,si nu vor fi sustinute.

JA:
Israelul spune ca Hezbollah a tras cu rachete in Israel in zone civile -  este adevarat?

SHN:
In anii trecuti,chiar si in 1948 cand statul Israel a fost creat pe pamant Palestinian,fortele Israelului au bombardat civilii,civili Libanezi si orase Libaneze si sate Libaneze.In anii de rezistenta,intre ani 1982 pana in  1992.* !0 ani de rezistenta am inceput sa reactionam - doar pur,si doar strict pentru a opri bombardarea asupre civililor de catre Israel.Atunci,in 1993 a fost o neintelegere,a fost direct intre rezistenta si israel, si ca intelegerea a fost reafirmata in 1996,si acea intelegere spune clar ca amandoua parti nu vor bombarda civili si mereu am spus "daca nu bombardeaza satele si orasele noastre, nu am nimic de-a face cu satele si orasele dvs.".Deci,acest  Hesbollah a recurs la aceasta metoda, * ani lungi de agresiune impotriva poporului Libanez si scopul sau este pur si simplu de a face un fel de echilibru de descurajare pentru a preveni Israelul de a ucide civili Libanezi.

Ja:
Conform  cablurilor Wikileaks venite de la ambasata americi din Liban,tu ai spus ca esti socat despre cum de corupti au devenit membrii Hesbollah.Ei au spus ca tu ai spus"ce am devenit",pentru ca nu stiu ce membru Hesbollah conducea un SUV,masini mari,purtand robe de matase,cumparand mancare deja preparata.Este o cinsecinta naturala a Zebollah-ului mutandu-se in politici electorale cu Liban?

SHN:
In primul rand,ceea ce spun despre acet fenomen nu este corect.Aceasta este o parte a zvonului care au vrut sa foloseasca pentru a discredita Hesbollah imaginea sa.Oricum face parte dintr-un razboi media impotriva noastra.Stii ca vorbesc despre noi,spune ca operam,sti tu,organizatie de  mafie si,pff,organizati de trafic de droguri in toata lumea,care,chiar daca in religia noastra si in moralitatea noastra,aceasta este absolut una dintre cele mai mari interdictii - aceasta este ceva pentru care luptam impotriva.Au spus o gramada de lucruri nefondate, si vreau sa iti spun ca aceste lucruri nu sunt corecte.In al doilea rand,ce au spus recent,eu spun ca este doar foarte..ecesta este un numar limitat de fenomene si motivul pentru aceasta este faptul ca exista unele famili,stiti bogate,care nu au fost....care in trecu nu au sprijinit Hezbollah,ideologia sau programul sau.Sti,* 2000,cand rezistenta din Liban si  hezbollah - si  hezbollah componentul principal de rezistenta- dar au reusit sa elibereze sudul Libanului,a fost vazut ca un fel de miracol,a creat un soc in societatea Libaneza pentru ca, cum au putut un grup mic  ca acestia doar de 33 de ani facand fata celei mai mari,cea mai puternica armata in religie care nu a fost infranta?Si sunt grupuri in societate care au inceput sa se considere pro-Hezbollah sau suporteri Hezbollah si vin din,sti tu,fundal bogat care a trait o viata consistenta cu capabilitatile lor financiare,si,sti tu,este..este,sti tu,spun ca acest fenomen s-a mutat la Hezbollah dar nu este adevarat - eu spun acest lucru cu adevarat de incredere si de informatiile pe care le am la dispozitie la mine - acest lucru care este acolo nu este cu adevarat un fenomen,care trebuie sa fie remadiat.

JA:
De ce i-ai sustinut vara Araba in Tunisia,Yemen...Egipt si alte tari dar nu si Syria?

SHN:
Motive clare.In primul rand,este..initial...in primul rand,asa cum,in principiu,nu vrem sa ne amestecam in interiorul statului Arab - aceasta a fost intotdeauna politica noastra.Au fost dezvoltari in lumea Araba...au fost foarte serioase si foarte importanta pana in final pentru nimeni,fara miscari,nici un partid nu poate avea doar o pozitie cu privirea la aceasta.In Syria toata lumea stie ca regimul Bashar al-Assad a sustinut rezistenta in Liban,a sustinut rezistenta in Palestina,aceasta nu a sustinut in fata presiunii Israeliene si Americane,deci este un regim care serveste  foarte bine cauza Palestiniana.Ceea ce noi numim in Siria este de nega...este dialogul,este reforma,si pentru reformele care urmeaza sa fie efectuate,pentru ca alternativa la faptul ca,din cauza diversitatii in interiorul Sirian,din cauza de sensibilitate a situatiilor in Siria, alternativa este de a impinge Siria la un razboi civil,si aceasta este exact ceea ce America si Israel doresc pentru Siria.

JA;
Sayyed,pe parcursul weekend-ului peste o suta de persoane au fost ucise in Homs,include si un jurnalist cu care am luat cina acum un an,Mary Colvin.Te inteleg logic cand ne spui ca nu ar trebui daor sa distrugem o tara fara nici un scop ci e mult mai bine daca am reforma o tara, daca este posibil.Dar Hezbollah-ul are  o linie rosie?Si sunt ucise 100,000 de persoana,un milion,cand va spune Hezbollah ca este deajuns?

SHN:
De la inceputul evenimentelor din Siria,am avut contacte -contacte constante- cu conducatorul Sirian,si am vorbit ca intre prieteni,schimband sfaturi despre importanta de a conduce reforma inca de la inceput.Eu personal,am cinstatat ca presedintele Assad a fost foarte dispus sa efectueze radical si important reformele si acestia au utilizat-o pentru a ne linisti,pff,in ceea ce priveste pozitiile pe care le-am luat.De mai multe ori,public,am folosit pentru a oferi discursiri si apun acest lucru ...si spun acest lucru exact..si,la intalnirile mele cu diversi Libanezi si Arabi si al altor lideri politici,am folosit pentru a le spune acelasi lucru.Care am incredera ca presedintele Assad doreste reforma si el va realiza reforme-reforme realiste,autentice-,dar opozitia are sa fie la un dialog.Voi spune mai mult decat acest lucru-aceasta este pentru prima data cand am spus acest lucru- am contactat chiar si elemente ale opozitiei pentru a le incuraja si de a facilita procesul de dialog cu regimul.Dar aceste partide,ei au respins dialogul si chiar de la inceput am avut un regim care a dispus sa supuna reforme si pregatiti pentru dialog.Pe de alta parte, aveti o opozitie care nu este pregatita pentru dialog si este...nu este pregatita sa accepte orice..reformele,toate ce le vrea este de a duce in jos regimul,deci aceasta este o problema...Un alt lucru,ceea ce este se intampla in Siria,trebuie sa fie....trebuie sa ne uitam la el cu doi ochi nu doar cu un ochi.Grupurile armate din Siria au ucis foarte multi civili.

JA:
Unde crezi ca va ajunge situatia din Siria?Ce ar trebui sa facem pentru a opri uciderile din Siria?Ati vorbit despre dialog,dialog este foarte usor sa vorbesti despre,dar exista masuri practice pentru a opri...varsarea de sange care apare in Siria?

SHN:
La intrebarea anterioara nu este ceva ce nu am facut...nu am mentionat dar voi adauga acest raspuns.Exista anumite state care ofera bani,care furnizeaza arme,care lupta in interior,incurajand Siria,iar unu dintre acestia sunt arabi...Tarile Arabe,si acolo sunt tarile non-arabe.Acesta este de la unul.Exista un situ fosrte serios,pff,precum si problema care este confirmata,si noi toti an=m auzit de Dr. Ayman al-Zawahiri,lider al-Qaeda,atunci cand el a solicitat lupta in Siria,pentru arme,in Siria,asa ca sunt luptatori al-Qaeda care au ajuns in siria,si alti care i urmeaza ,din diverse tari,si incearca sa o transforme Siria intr-un camp de lupta.Astfel,tarile care furnizeaza bani si arme ar putea sa ieie grupurile de opozitie,ca se sprijina sa se aseze la masa si sa rezolve lucrurile politic.I-am spus asta cu cateva zile in urma ca anumite tari arabe  sunt pregatiti sa aiba zece ani ...pentru a merge intr-un dialect politic cu Israel,de zeci de ani non-stop-in ciuda la tot ceea ce a facut Israelul in regiune-,dar ei nu vor da un an sau doi pentru o politica-sau chiar si doar cateva luni-pentru o solutie politica,cu Siria,si acest lucru nu se poate face pur si simplin orice sens si e nedrept.

JA:
Ati fi dispus sa mediezi intre aceste grupuri de opozitie si regimul Assad?Oameni cred ca tu esti un agent SUA sau din Israel,dar vor avea incredere ca nu sunt un agent al regimului Assad?Daca pot fi convinsi,vei accepta sa vinzi pacea.
« Last Edit: May 02, 2012, 14:57:11 PM by Green »

Offline Zombi-Merjee

• Member
  • *
  • You are not alone!
Romanian translation of Assange interview with Hassan Nasrallah
« Reply #1 on: May 02, 2012, 14:32:52 PM »
SHN:
Experienta de 30 de ani ai Hezbollah-ului dovedeste ca este un aliat al Siriei,nu un agent al Siriei.Sti,au existat perioade din viata Libanului in care relatia noastra cu Siria nu a fost buna.Am avut probleme intre noi,au existat probleme intre noi,si acum cele utilizate pentru a beneficia de politica si influenta de siria si Liban,ei sunt acum cei care sunt...care sunt...ocupandu-ne intrucat am folosit pentru a fi sub presiune de Siria.Priveste,suntem prieteni,noi nu suntem agenti.Acel segment....al opozitiei Siriene stie ca toate fortele politice din regiune stiu ca,de bine.Suntem prieteni.Asta e primul rand.In al doilea rand,cand spunem ca sprijinim o solutie politica,atunci cel mai sigur vom fi dispusi sa exercitami nici un efortsa de orice contributie la realizarea acestei solutii politice.In trecut,ti-am spus ca am contactat unele partide, dar au refuzat sa ajunga la un dialog cu regimul.Deci,orice grup care doreste un dialog cu regimul ne-am fi dorit ca sa fim noi...pentru a fi intermediari,vom fi mult mai fericiti sa mediam,dar le cere altora sa faca eforturile lor pentru a crea o salutie politica.

JA:
Eu cred ca aceste grupuri de opozitie, ar gasi rolul lui Hezbollah mult mai credibil...daca i-ai spus regimului Sirian care au o linie rosie.Este regimul Sirian liber sa faca ce vrea in masure ce Hezbollah este in cauza?Sau exista unele lucruri pe care Hezbollahul nu va accepta?

SHN:
Da,sigur,cred ca presedintele Basar are linii rosii, si cu fratii nostri in Siria au linii rosii care noi ar trebui sa respectam toate,dar problema este,ca este o lupta, in consecinta atunci cand o parte se retrage,celalalt in avans.Atata timp cat usa spre o solutie politica sunt inchise...atunci acest lucru va continua deoarece,chiar daca un partid se retrage, celalalt va avansa.

JA:
Tunisia a declarat ca nu mai cunoaste regimul Sirian.De ce a luat Tunisia aceasta deconectare fata de Siria.

SHN:
Eu cred ca positia care a fost luata in Tunisia,sau in alta parte a fost incompleta,nu o sa spun incorect,am sa spun  dovezi incomplete.Desigur ca este o greseala,o informatie incorecta ca a fost prezentata Arabilor si guvernele vestice cand le-au zis ca regimul va cadea dor in cateva saptamani,si multi dintre ei au vrut sa fie parteneri pentru aceasta victorie anticipata.Eu nu ascund,de asemenea,convingerea mea ca,probabol,motivul pentru unele dintre aceste poziti luate...deoarece guvernele noi au...se confrunta cu teste dure si ei cred ca acum nu este momentul pentru a incepe argumente cu SUA si Occidentul lucruri de genul acesta,si este mai bine pentru a potoli setea,si merge inpreuna cu ei intr-o multime de probleme ca acestea.

JA:
Ai facut o retea media internationala.SUA blocheaza pe Manar sa nu difuzeze in SUA.In acelasi timp SUA declara ca sunt sub bastionul leberui discurs.De ce crederi ca guvernul SUA este speriat de al-Manar?Vor sa fie capabili sa spuna oamenilor ca Hezbollah este o organizatie terorista,care ucide, care omoara,dar ei nu vor lasa persoanele sa ne asculte.De exemplu,daca a existat un proces la fel,atunci cel putin paratul ar trebui sa aiba posibilitatea de a se apara,,dar administratia SUA....Suntem acuzati,dar nu avem dreptul de baza,care este de a ne apara si pentru a oferi argumentul nostru pentru popoarele lumi.Atunci, preventesc ca vocea nostra sanu ajunga.

JA:
Sayyed,ca lider in razboi,cum ai reusit sa iti tii oameni impreuna in fata focului inamic?

SHN:
Principalul lucru in masura in care suntem in cauza,este faptul ca avem un obiectiv,obiectivul nostru.Acest obiectiv este un o si o morala de credinta si patriotic.Nu exista nici o dezbatera despre asta.Acest obiectiv  este de a elibera tara nostra de oupatie.Acesta este motivul initial,motivul real pentru Hezbollah,a fost stabilit in primul rand si nu exista nici o disputa cu privire la aceasta printre Libanezi.Noi nu am dorit sa intram in guvern,nu am concurat pentru puterea politica.Prima data am intrat in guvernul Libanez,a fost in 2005 si obiectivul nu a fost in scopul de a avea o cota putere ci pentru a proteja spatele de rezistenta,astfel ca acest guvern,guvernul care a fost infiintat in anul 2000,nu ar face nici o greseala impotriva rezistentei,am avut frica de acest tip,si astfel incat atunci cand ai un obiectiv,un  obiectiv corect,si fac o prioritate si am evitat toate rivalitatile si alte motive de acest fel,atunci eu i pot tine impreuna si sa pastreze co-operarea pentru a atinge acest obiectiv,si pana in acest moment...noi evitam sa ne implicam in certurile interioare,cat de mult putem.Puteti vedea acolo ca sunt multe probleme,multe din Liban despre care exista argumente si diferente uriase.Noi,putem evida,uneori,exprimand chiar punctul nostru de vedere sau de a lua o pozitie astfel incat sa nu se certe ci oamenii.Prioritatea nostra este inca eliberarea tarii nostre,si protectia Libanului de la amenintarea Israeliana,deoarece noi credem ca Libanul se cinfrunta inca cu o amenintare.

JA:
Vreau sa te dici inapoi,pe cand erai un copil.Erai un fiu de agricultor.Care este  prima te amintire  ca baiat in aceasta casa,in Liban,si oare aceste memorii iti afecteaza gandul politic?

SHN:
Fireste,cand am fost copil mic ...si am trait  timp de 15 ani de cand m-am nascut intr-un cartier din estul Beirutului.Ca vecinatatea a avut anumite caracteristici,si bineinteles de mediu..lasa un efect asupra personalitatii.Una dintre caracteristicile acestei vecinatati a fost ca era o zona saraca.Continea Musulmani,nu erau crestini,au fost armeni,erau lurzi,si de asemenea au fost si Palestinieni si Libanezi,asa ca am fost nascut in acest domeniu foarte mixt si variat.Deci acest lucru mi-a dat un fel de alerta si de preocupare de Palestina si de nedreptatea la care a fost supuse pesoanele,asa ca am avut o constientizare foarte de devreme,deoarece Palestinienii care au fost in vecinatatea noastra,au fost expulzati din toate orasele lor din Haifa,de la Acre, de la Ierusalim,de la Ramallah.acesta a fost mediul in care m-am nascut si am crescut.

JA:
Am citit o gluma de a ta destul de amuzanta  despre criptarea si decriptarea Israeliana.Acest lucru este interesant pentru mine deoarece nu sunt expert in criptare si Wikileaks este in conformitate cu supravegherea extinsa,nu va amintiti aceasta gluma?

SHN:
Da,am vorbit despre modul in simplitate poate invinge complexitatea.De exemplu,fortele Israeliene in Liban,care folosesc tehnologie foarte sofisticata,sunt in armele lor sau in comunicarile lor.Rezistenta pe de o alta parte,este o rezistenta populara si cea mai mare parte a tinerilor din ei sunt doar baieti ordinari din sat si provin de la ferme si orase mici si au venit de la comunitatea agricola.Si ei vorbesc cu statii walkie-talkie,nu este complicatie despre asta,esle sunt dispozitive foarte simple, dar atunci cand ei utilizeaza codul ei folosesc pur si simplu un limbaj care are un fel de argou, care este folosit de ei in sate si  in randul familiilor acestora,astfel incat orice fel de ascultare din spatele dispozitivelor de supraveghere a a calculatoarelor cu care incearca sa decodeze acest tip de limbaj,nu vor fi niciodata in masura...aceste nu vor fi usor de aflat,cu exceptia in cazul in care ai trai multi ani in aceste sate.Deci de exemplu.se folosesc de anumite cuvinte,stiti oale de gatit,magar si chiar zicale ale satului,un fel de "tatal puiului", sau ceva de genul asta,stii nici o agentie secreta Israeliana sau un analist de calculator de gand, nu vor reusi sa intelea care este motivul pe care il numesc "tatalu puiului".Dar asta nu iti va face bine in Wikileaks,in acest mod.Folosind acest dialect.

JA:
Voi face o siingura intrebare provocatoare pentru tine,dar aceasta nu este de natura politica.Tu ai luptat impotriva unei hegemonii ai Americii.Nu este allah sau notiunea de dumnezeu in acesta notiune finala de superputere?Si nu ar trebui,tu ca luptator pentru libertate deasemenea sa cauti sa eliberezi oameni de conceptul totalitar...a unui dumnezeu monoteist?(interpretat,nu se intelege bine in inregistrare)*

SHN:
Noi credem ca dumnezeul atotputernicul este creatorul aceste existente a fiintei umane si a tuturor creaturilor.Cand ne-a creat ne-a dat aceste capacitai,ne-a dat aceste organisme,capacitati psihologice si spirituale,noi le numim instinct.Oameni izolati de legile religioase,nu au instinct,dar au instinctul de  a spune adevarul,instinctul lor le spune ca adevarul este bun,ca minciuna este rea,ca justitia este buna si nedreptatea este rea,ca ajutand persoane sarace si persoane tratate pe nedrept si apararea ei este un lucru bun,dar a ataca pe alti si varsarea lor de sange,acest lucru este oribil.Problema in a rezista "hemoragiei" americane,sau a rezista ocupatiei,sau la orice fel de atac impotriva noastra sau a poporului nostru,este o problema morala,umana si instinctiva.

SHN:
Acum,dumnezeu a vrut, de asemenea,i place acest lucru,in acest sens,principiile morale si umane sunt in conformitatea cu legea cerului,deoarecereligiile abrahamice nu vin cu ceva cu care contrazice mintea sau instinctul uman,deoarece creatorul religiei este acelasi ca si creatorul oamenilor,si aceste doua lucruri sunt complet coerente.Ori de cate ori,in orice tara,chiar daca dintr-o casa sau dintr-o tara,in cazul in care exista dai lideri,care este reteta pentru ruinare,deci cum a putut dura universul  miliarde de ani in armonie frumoasa,si a avut mai mult de un dumnezeu?In cazul in care a fost mai mult decat un dumnezeu,ar fi fost rupt in bucati,deci avem dovezi.Noi nu luptam pentru a impune o credinta religioasa pe nimeni.Avraam,profetul Avraam,a fost intotdeauna in favoarea dialogului si prezinta dovezi,si sunte toti urmasi ai acelui profet.

JA:
Multumesc Sayyed.

http://worldtomorrow.wikileaks.org/episode-1.html
« Last Edit: May 02, 2012, 14:58:04 PM by Green »