Author Topic: Raport: Rosyjska propaganda silna w polskim internecie.  (Read 3958 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline J.C

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 866
  • la plume est plus puissante que l'épée
    • Snowden
Raport: Rosyjska propaganda silna w polskim internecie.
« on: February 07, 2017, 20:53:21 PM »
Raport: Rosyjska propaganda silna w polskim internecie. Nabrał się nawet Antonii MacierewiczData publikacji: 07.02.2017, 08:00Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017, 08:56


Według najnowszego raportu Centrum Stosunków Międzynarodowych Rosja stosuje w polskim internecie „wielokanałowy i szeroki zasięg działań dezinformacyjnych”. Na jedną fałszywkę złapał się Antonii Macierewicz.

„Ukraina się rozpada”, „NATO prowokuje Putina”, „NATO postępuje jak Hitler”, „NATO jest narzędziem w ręku Amerykanów”, „USA odwróci się od Polski w razie wojny”, „Polskie władze są rusofobiczne”, „Polska powinna dołączyć do braci Słowian”, a „Donald Trump jest szansą dla Europy”. To tylko niektóre przykłady rosyjskiej propagandy w polskim internecie zebrane przez ekspertów Centrum Stosunków Międzynarodowych. To niezależny polski think-tank zajmujący się m.in. problemami polityki międzynarodowej oraz polityką zagraniczną i europejską Polski.

Zobacz też: Internetowy trolling w Rosji, czyli propaganda za pieniądze

Eksperci z CSM monitorowali w ubiegłym roku ponad pięćdziesiąt stron internetowych. Zidentyfikowali kluczowe tematy i przesłania propagandowe. Według ich badań wszystkie strony WWW, na których znaleźć można rosyjską propagandę łączy niechęć do NATO i Unii Europejskiej. Niektóre z nich w ogóle nie poruszają tematów związanych z Rosją, ale raczej skupiają się na dezawuowaniu zachodnich systemów, rządów, idei czy polityk.

Uwaga na komentarze bez polskich znaków

Inną metodą wykorzystywaną przez Rosję w wojnie informacyjnej jest „trollowanie” w mediach społecznościowych i w komentarzach pod artykułami. Rosyjscy trolle są wyjątkowo aktywni w Polsce. Ich komentarze pojawiają się na największych i najpopularniejszych informacyjnych portalach internetowych, zwłaszcza pod artykułami na tematy związane z NATO, Ukrainą, Unią Europejską i Rosją.

Jak piszą autorzy raportu „chociaż czasem trudno jest mieć pewność, czy dany komentarz jest dziełem prokremlowskiego trolla, istnieją przesłanki, które mogą na to wskazywać – chociażby brak polskich znaków (np. „ł”, „ó”, „ż”), ale przede wszystkim posiłkowanie się tymi samymi argumentami, które pojawiają się w prokremlowskich tekstach.


Rosjanie chcą podkopać przyjacielskie relacje Polaków i Ukraińców

Według ekspertów think-tanku jednym z głównych celów propagandy prokremlowskiej w Polsce jest próba podkopania przyjacielskich relacji pomiędzy polskim oraz ukraińskim społeczeństwem i rządem. Prokremlowskie media publikują artykuły o silnym zabarwieniu emocjonalnym, żerując na lękach i historycznych zaszłościach m.in. „Ukraińcy żądają aby Polska oddała im Przemyśl z okolicznymi powiatami”, „Ukraińcy twierdzą, że wschodnia Polska to okupowana zachodnia Ukraina”, a „w Donbasie są polscy żołnierze”.

Według ekspertów think-tanku prokremlowska propaganda przebija się czasem do głównego nurtu mediów, wywierając bezpośredni wpływ nie tylko na społeczeństwo, ale także na stosunki międzypaństwowe. Jedna z takich zmyślonych historii, oparta na rosyjskim źródle (Topnewsrussia.ru) dotyczyła Egiptu, który rzekomo odsprzedał Rosji dwa zbudowane we Francji okręty Mistral za jednego dolara. Ta fałszywa informacja został odnotowany przez TVP Info, a potem powoła się na nią także minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Szef MON twierdził potem, że o sprawie doniosły mu służby. Jednak rządy Egiptu i Francji zaprzeczyły, by taka transakcja miała miejsce, a Kreml wykorzystał sytuację do wykpienia i zdyskredytowania polskich władz.

Jednym z najważniejszych okresów wzmożonej aktywności rosyjskich propagandzistów był także Szczyt NATO w Warszawie. W rosyjskojęzycznych mediach pojawiały się wtedy fałszywe wywiady z wysoko postawionymi polskimi generałami, którzy rzekomo wyrażali nieprzychylne opinie o naszych amerykańskich sojusznikach oraz o samym Szczycie. „Celem tych artykułów było podważenie zaufania Polaków do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz narzucenie polskiej opinii publicznej anty-natowskiego punktu widzenia, promowanego nieustannie przez Rosję” - piszą analitycy CSM.

Ile zarabia rosyjski troll?

O podobnych metodach rosyjskich propagandzistów pisał St. Petersburg Times, rosyjski serwis internetowy. Opisał on historię Natalii Lwowej, młodej dziennikarki, która poszła na rozmowę kwalifikacyjną w jednej z firm zajmujących się pisaniem negatywnych komentarzy pod artykułami w rosyjskim internecie.

Według niej biuro, składające się z dwóch pokoi wypełnionych komputerami, znajdowało się w dużym jednorodzinnym domu w podpetersburskiej miejscowości. Zatrudnieni w biurze pisali komentarze na blogach, w mediach społecznościowych i pod artykułami. Gdy spytała się jak organizowana jest praca, jej koordynator powiedział: „Odnosimy się do bieżących wydarzeń. Na przykład wczoraj wspieraliśmy mera Moskwy, a dzisiaj 'sramy' na Nawalnego” (znanego rosyjskiego blogera i opozycjonistę).

Lwowa stwierdziła, że każdy komentator pisze dziennie nie mniej niż 100 komentarzy i zarabiają tyle co zwykły rosyjski copywriter: w przeliczeniu około 2400 złotych za miesiąc.

Czytaj też: Wynajęci Rosjanie cyber-bombardują polski internet?

http://www.newsweek.pl/polska/raport-prorosyjska-propaganda-niezwykle-silna-w-polskim-internecie,artykuly,404834,1.html
Assange fears the Pigeon.

https://goo.gl/QjIHja