Author Topic: WikiLeaks / GIFile: Krievijas skatījums uz Baltiju  (Read 1627 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LatviaFoWL

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 47
  • WikiLeaks is the early stage of direct democracy.
WikiLeaks / GIFile: Krievijas skatījums uz Baltiju
« on: October 01, 2012, 15:04:54 PM »
Šobrīd, kad absolūtais vairākums plašsaziņas līdzekļu gan Latvijā, gan pasaulē nenogurdinoši atspoguļo tikai un vienīgi WikiLeaks galvenā redaktora Džuljena Asanža personiskās dzīves nianses, vienīgi retais patiešām pievēršas šīs organizācijas nopludināto dokumentu izpētei un to tālākai publicēšanai.

Tāpēc WikiLeaks ziņās turpināsim apskatīt Stratfor Globālās Izlūkošanas kompānijas e-pastu saturu un šoreiz tas būs fails ar identifikācijas numuru 396768 http://wikileaks.org/gifiles/docs/396768_re-insight-russian-view-of-the-balts-.html . Tas sniedz informāciju par Krievijas skatījumu uz Baltiju. Atgādināšu, ka šos failus ir vērts izlasīt, īpaši, ja tie satur plašākai sabiedrībai nezināmus faktus, taču tie jāizvērtē ar vēsu prātu tajā daļā, kas atspoguļo Stratfor analītiķu vai informatoru viedokļus.

Iepriekš pieminētajā WikiLeaks failā atrodam apkopotu ziņojumu, kas iegūts no 3 dažādiem avotiem Maskavā, kuŗu starpā – kā apgalvo ziņojuma sagatavotājs – valda vienprātība.

«Krievija vienmēr ir izmantojusi savas minoritātes kā veidu, lai izdarītu spiedienu uz valdībām, bet tagad, kad Krievija ieiet iekšā ekonomiski un beidzot ir guvusi panākumus, kontrolējot politiskās partijas un grupas – tad jums pirmo reizi vairāku gadu laikā jāpaskatās uz kopējo ainu. Ir notikušas pamatīgas pārmaiņas attiecībās starp Krieviju un katru no Baltijas republikām.»

«Igaunija un Latvija kļūst arvien tolerantākas pret Krieviju. Iepriekš runa nebija par to, ko Latvija un Igaunija pasākušas pret Krieviju, bet vairāk gan par to, ka Maskava zināja, ka tai tiešām nav kontroles pār Latviju un Igauniju. Krievija parasti varēja panākt spiedienu uz valstīm «no apakšām», vai arī izdarīt sitienu caur organizāciju «Naši», enerģijas piegādi vai drošības uzbrukumiem. Taču tas neko konkrēti nemainīja. Tas Maskavai neļāva reāli kontrolēt Latvijas un Igaunijas politiku.»

Kā jau minēju, šī informācija nāk no Maskavas un šajā Stratfor e-pastā apkopoti 3 dažādu Kremļa gudro galvu ziņojums, kuŗā viņi izklāsta arī Krievijas ārpolitikas nākotnes vīziju un cerības.

«Tas, kas notiek tagad un cerams notiks turpmāko pāris gadu laikā, ir būtiskas Krievijas taktikas izmaiņas. Krievija tagad nemēģina izdarīt spiedienu uz Latviju un Igauniju – patiesībā, lai ierobežotu šo paziņojumu, Krievijai joprojām ir spiediena taktika – bet tā šobrīd tiešām pievieno pavisam jaunu stratēģiju, kuŗā Krievija varēs kontrolēt, šūpot vai bīdīt Latvijas un Igaunijas politiku. Tas tiek panākts ar to, ka Krievija kontrolē galvenos politiskos spēkus un ekonomiski stratēģiskos resursus uz vietas. Tas tiek panākts ar lēnu attīstību uz vietas, parādot, kā Krievija var palīdzēt šīm valstīm, ne tikai iekarot. Tas prasa laiku un izveicību, lai īstenotu šādu stratēģiju.»

«Tātad, tas būs redzams politisko spēku un resursu kontrolēšanā, un pēc tam Krievijas ietekmes paplašināšanā pašos pamatos.»

Jāpiemin, ka konkrētais e-pasts, kuŗa daļu citēju, ir rakstīts 2010. gadā, tāpēc mēs jau šodien varam redzēt Krievijas jaunās stratēģijas darbību dzīvē. Protams, apzinoties Latvijas ģeopolitisko situāciju, latviešiem vajadzētu būt modriem un prast saskatīt ne tikai Krievijas, bet arī citu ieinteresēto valstu politisko un ekonomisko darbību Latvijā. Turklāt, jāņem vērā, ka Latvija nav vienīgā valsts, uz kuŗu tiek izdarīts ārvalstu spiediens. Arī pati Krievija pēdējā laikā cieš no šīs nepatīkamās problēmas.

Materiālu sagatavojusi Džūlija Sniķere uz pētnieciskās sadarbības pamata, ko organizē WikiLeaks. Materiālā izmantoti dati, kuŗus ieguvis WikiLeaks.

------------------------------------------------------
Avots: http://www.draugiem.lv/wikileaks/news/?p=8035522
LatviaFoWL