Author Topic: WikiLeaks / GIFile: Eirozona  (Read 2587 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LatviaFoWL

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 47
  • WikiLeaks is the early stage of direct democracy.
WikiLeaks / GIFile: Eirozona
« on: October 18, 2012, 10:55:12 AM »
Turpinām apskatīt WikiLeaks interneta vietnē nopludināto failu saturu.

Atgādināšu, ka šī gada sākumā WikiLeaks organizācija savā valdījumā ieguva Stratfor e-pastus. Stratfor ir privāta globālās izlūkošanas kompānija jeb «ēnu» centrālās izlūkošanas pārvalde, kuras galvenā mītne atrodas ASV, taču tā darbojas visos pasaules reģionos. Šī kompānija dažādos veidos iegūst informāciju par ģeopolitiskajiem procesiem pasaulē un pēcāk to pārdod saviem klientiem.

Apmēram pirms gada Stratfor analītiķi saņēma ziņojumu no sadarbības partnera Rumānijā par eirozonu. Lai gan ziņojuma tekstā pieminēts Latvijas vārds, šoreiz daudz svarīgāk izlasīt Stratfor analītiķu komentārus. Viens no viņiem raksta:

«...tonis norāda, ka 7 Eiropas Savienības dalībvalstis vairs negrib pievienoties eirozonai, un starp tām un Franciju un Vāciju pastāv neliela spriedze.»

Savukārt, kāds cits Stratfor darbinieks atbild:

«Cik es saprotu, tad tās būtībā saka, ka, ja Vācija un Francija vēlas mainīt eirozonas noteikumus, tad tās [savukārt] vēlas mainīt Eiropas Savienības līgumu tādā veidā, ka valstīm, kuras nav pievienojušās eirozonai, nebūtu obligāta pienākuma to darīt.

Visas šīs valstis parakstīja līgumu par pievienošanos Eiropas Savienībai, kas ietvēra līguma pantu, ka tām agrāk vai vēlāk ir obligāti jāpievienojas eirozonai, kad tās sasniegs Māstrihtas līguma pievienošanās kritērijus. Problēma ir tāda, ka Eiropas Savienība pārrauga ārpus-eirozonas valstis, kā tās sasniedz šos kritērijus, un tas katrā ziņā apgrūtina šo valstu izaugsmi un spēju tikt pāri krīzei + visas ārpus-eirozonas valūtas (ekonomikas) ir piesaistītas eiro darbībai.»

Abi iepriekš pieminētie citāti ir paņemti no WikiLeaks faila ar identifikācijas numuru 123601 http://wikileaks.org/gifiles/docs/123601_re-alpha-insight-czech-rep-bulgaria-romania-poland-latvia.html

Kā redzam, tad šobrīd tās valstis, kuras vēl nav pievienojušās eirozonai, labi apzinās, ka atrodas eiro važās un, šķiet, meklē iespēju, kā tikt vaļā no obligātā noteikuma ieviest eiro savās mājās. Tieši krīze ir parādījusi eiro valūtas vājos punktus, kurus, piemēram, Latvijas valsts pārstāvji nespēja saskatīt vai arī vienkārši slēpa no sabiedrības tajā brīdī, kad mēs pievienojāmies Eiropas Savienībai. Kopš šī liktenīgā brīža ir pagājis krietns laiks un miljonu investīcijas ir ieguldītas eiro valūtā. Tas arī ir iemesls, kādēļ šobrīd eiro tiek glābts. Respektīvi, tiek glābta investoru peļņa. Taču tā kā krīze ir smagi iedragājusi visas pasaules ekonomiku, tad peļņu vairs nav iespējams gūt dabīgā ceļā – ražojot un pārdodot. Tā vietā ir atrasts cits risinājums – vienkārši paņemt «peļņu» no eirozonas. Saprotams, ka Vācija un Francija negrib vienas pašas šo putru strēbt. Tāpēc par katru cenu jāpanāk, lai eirozonai pievienojas visas pārējās dalībvalstis, kuras to vēl nav izdarījušas, lai arī no tām varētu paņemt «peļņas» daļu caur nodokļos nomaksāto naudu un jostu savilkšanas rezultātā ietaupītajiem līdzekļiem.

Materiālu sagatavojusi Džūlija Sniķere uz pētnieciskās sadarbības pamata, ko organizē WikiLeaks. Materiālā izmantoti dati, kurus ieguvis WikiLeaks.
==================================

http://www.draugiem.lv/wikileaks/news/?p=8139921
http://wikileaks.org/gifiles/releasedate/2012-10-15-14-non-euro-states-and-eurozone.html
LatviaFoWL