Author Topic: הדואר האלקטרוני של סטרטפור: אסאנג' על הכוונ..  (Read 4167 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline warprofit

  • Member
  • *
  • Posts: 12
00:00GMT

ב27 בפברואר 2012, החלה וויקיליקס בפרסום הדואר האלקטרוני של חברת סטרטפור, מעל לחמישה מליון מסמכים מסוכנות הביון הפרטית הממוקמת בטקסס.

בסוף 2010, בחילופי מיילים בין ג'ורג' פרידמן, מנכ"ל ומייסד סטרטפור, והמייסד של החברה בסידני, כריס פרנהם, פרנהם מעלה את האפשרות לשלילת האזרחות האוסטרלית של אסאנג' ומבטא את רצונו לרצוח את מייסד וויקיליקס.

פרנהם שואל את פרידמן: "האם זה אפשרי לשלול למישהו את האזרחות על סמך היותו חתיכת מזדיין? לא מעניינות אותי ההדלפות האחרות, אך אלו בעלות הפוטנציאל לפגוע באינטרסים האוסטרלים מרגיזות אותי. אם הייתי יודע שאני יכול לחסל את המזדיין הזה בלי להיתפס, אני לא חושב שהייתה לי בעיה." (1050427)

מנכ"ל סטרטפור ג'ורג' פרידמן משיב: "זה אפשרי לשלול אזרחות על סמך היותו של האדם חתיכת מזדיין, חוץ מבאוסטרליה, שבה כל תושבי קווינסלנד וחלק נרחב מדרום אוסטרליה, ביחד עם כל אוניברסיטת סידני יאבדו את המסמכים."  (1050427)

במייל אחר, וויליאם (ביל) או'צ'י, לשעבר סנטור מקווינסלנד, משבח את מעצרו של אסאנג' בלונדון. או'צ'י כותב לפרד בורטון, סגן-הנשיא במחלקת לוחמה בטרור ואבטחת תאגידים בסטרטפור, ולשעבר סגן בכיר במחלקת המדינה ללוחמה בטרור שפועלת בשביל שירות הביטחון הדיפלומטי: "הידד! לצערי [אסאנג'] לא נהרג בתאונת דרכים בדרך לשם." (370352)

הדואר האלקטרוני נכתב כשבוע לאחר שהיועץ המשפטי לממשלת אוסטרליה, רוברט מק'קלילנד, הכריז כי הוא ביקש מהמשטרה הפדרלית האוסטרלית לחקור האם אסאנג' הפר חוק כלשהו. מק'קלילנד לא פסל את האפשרות כי הממשלה האוסטרלית שוקלת לשלול לאסאנג' את האזרחות.

החקירה של המשטרה הפדרלית קובעת כי שום חוק אוסטרלי לא הופר על ידי וויקיליקס בפרסום המברקים הסודיים של ממשלת ארה"ב:
”המשטרה הפדרלית בחנה חומרים רלוונטים שעשויים להוות עבירה על החוק האוסטרלי. לפי הערכות המשטרה הפדרלית של החומרים הקיימים, לא התגלתה שום עבירה על החוק בתחום השיפוט האוסטרלי."

ההצהרה של המשטרה הפדרלית כפתה על ג'וליה גילארד, ראש-ממשלת אוסטרליה, לחזור בה מהצהרתה הפומבית שפרסום המברקים הדיפלומטיים מהווה עבירה על החוק.

הסירוב המתמשך של גילארד לחזור בה באופן רשמי מהצהרת האי-חוקיות של המברקים, וכמו כן הערתה המוטה בנוגע לכך שהחשיפות שהתפרסמו על ידי וויקיליקס מהוות "מעשה לא חוקי שמהווה עבירה על חוקי ארה"ב" סיכנו באופן חמור את אסאנג', בייחוד לאור החשיפות האחרונות של מספר נוסף של מיילים חסויים של סטרטפור בהם מצוינת העובדה כי ארה"ב מחזיקה בכתבי אישום חסויים כנגד וויקיליקס מעל לשנה.  (375123)

אתמול, סקוט לודהם, סנטור אוסטרלי ממפלגת הירוקים, דרש מממשלת אוסטרליה לחשוף את ידיעותיה בדבר כתבי האישום החסויים:
"הממשלה האוסטרלית צריכה להעמיד קו ברור בפני ממשל אובאמה, שלא תרשה ולא תסבול את העברתו של אסאנג' לארה"ב שבה יעמוד בפני האשמות נגדו ובפני הפוטנציאל לכליאתו בבית סוהר או בחור אחר כגון מפרץ גואטנמו."

בדצמבר 2011, מלקום פראסר, ראש-ממשלת אוסטרליה לשעבר ועוד עשרות דמויות ציבוריות בולטות, ביניהם נועם חומסקי, ג'וליאן ברנסייד, סופר ופעיל זכויות אדם ובוב בראון, ראש מפלגת הירוקים, קראו לקווין רוד, ראש משרד-החוץ האוסטרלי לשעבר, להגן על אסאנג' מפני העברה לארה"ב: (תמונה או משהו)
"לאור אווירת העוינות הקשורה למר אסאנג', אנו מביעים חששות רציניות לביטחונו בשעה שיושם תחת מעצר בארה"ב. אנו מציינים כי אסאנג' הוא אזרח אוסטרלי, שפעולותיו העיתונאיות בוצעו לחלוטין מחוץ לתחום ריבונותה של ארה"ב."

ג'וליאן אסאנג' הוחזק תחת מעצר בית למשך 449 ימים ללא כתב אישום מאז ששוחרר מבידוד בכלא וונדוורת' שבבריטניה ב7 בדצמבר 2010. כרגע הוא ממתין לפסיקה בשימוע, שהוצג בפני בית-המשפט העליון בבריטניה בראשון ובשני לפבואר, בדבר הסגרתו לארה"ב.

לאחר שחרורו של ג'וליאן אסאנג' מהכלא הלונדוני, בו שהה כתוצאה מצו-המעצר שנקבע על ידי התובע השוודי, בורטון פרסם בסקייניוז: "ההסגרה [לארה"ב נדמית כ] קרובה יותר ויותר." (373862).

ההסכם הדו-צדדי בין ארה"ב לשוודיה מאפשר את הסגרתו של אסאנג' לארה"ב ברגע שיגיע לשוודיה, כששוודיה אינה מתנגדת להסגרות לארה"ב מאז שנת 2000.

ג'וליאן אסאנג' הוא מוציא לאור בעל שם בינלאומי, שזכה בפרס השלום של סידני, בפרס ווקלי לתרומה המרשימה ביותר לעיתונות האוסטרלית, בפרס מרת'ה גלהורן לעיתונות בארה"ב, בפרס החירות של ויקטוריה וולטיר לחופש הביטוי ועוד.

מסמכי סטרטפור: http://www.http//wikileaks.org/the-gifiles.html
לתרומות: http://shop.wikileaks.org/donate

המאמר המקורי:  http://wikileaks.org/Stratfor-on-the-Australian-Assange.html
המאמר בפורום וויקיליקס: https://www.wikileaks-forum.com/index.php/topic,9198.0.html

תורגם על ידי: warprofit

המאמר תורגם על ידי מתרגם מתנדב. לוויקיליקס או לפורום של וויקיליקס אין אחריות על טעויות בגוף המאמר. הקורא מוזמן לקרוא את המאמר המקורי ולהעיר על טעויות תרגום. במידה ותתגלה טעות בתרגום, הטעות תתוקן.
« Last Edit: May 11, 2012, 21:38:05 PM by Green »