Author Topic: Hebrew translation to Assange interview with Hassan Nasrallah  (Read 2863 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline warprofit

  • Member
  • *
  • Posts: 12
עולם המחר – פרק 1 – חסאן נסראללה

ארגון החיזבאללה הוא כרגע חלק מממשלת לבנון, הזרוע הצבאית של הארגון מתוארת כ"ארגון הגרילה המיומן ביותר בעולם". תחת הנהגתו של נסראללה, החיזבאללה ניהלה את נסיגתה של ישראל מדרום לבנון בשנת 2000, ואת הניצחון כנגד ישראל במלחמת לבנון השניה בקיץ 2006. סעיד נסראללה הוכתר כאחד האישים המשפיעים ביותר בעולם על ידי מגזין 'טיים' וה'ניוזוויק'. השפעתו חוצה חילוקי דעות סקטוריאלים וגבולות מדיניים, כשהוא מוערץ ומושמץ על ידי מליוני אנשים במזרח-התיכון וברחבי העולם.

זהו הראיון הראשון בשפה האנגלית עם סעיד חסן נסראללה בעשור האחרון. בזמן שמהומות ומהפכות מתפשטות במזרח התיכון, ג'וליאן אסאנג' מראיין את חסן נסראללה בנושאים כבדי-יום, כולל עמדת החיזבאללה בנוגע לסוריה. נושאים אחרים הכלולים בראיון הם היחס בין הזרוע הצבאית של החיזבאללה לבין הזרוע התקשורתית ותפקידה של הפוליטיקה בחיי היום-יום. אסאנג' משלב זאת עם גילויי-הלב הכנים של נסארללה האדם, שבאופן רגיל מצטייר כשטן או כמושיע על ידי המערב, העולם הערבי והתקשורת העולמית.

בעזרת תקשורת לווינית, הן המראיין והן המרואיין לוקחים חלק בשיחה ממיקומים נסתרים: ג'וליאן אסאנג' מביתו הזמני באזור כפרי בבריטניה, שבו הוא מוחזק במעצר בית כ-500 ימים ללא כתב אישום; חסן נסראללה מדבר ממעוז החיזבאללה בלבנון, משם הוא ממשיך בעבודתו תוך פחד מתמיד מהתנקשות על ידי גופים מדיניים ופרטיים.

תחילת הפרק:

פברואר 2012 – אני ג'וליאן אסאנג', עורך וויקיליקס. אנחנו חשפנו את סודות העולם והותקפנו על ידי מוקדי הכוח. אני עצור ב-500 ימים ללא כתב אישום, אך זה לא עוצר אותנו. היום אנחנו במסע אחר רעיונות מהפכניים שעשויים לשנות את העולם של מחר.
השבוע מצטרף אלינו אורח מיוחד ממיקום סודי בלבנון. הוא אחת מן הדמויות המרתקות במזרח-התיכון. הוא לחם בקרבות רבים כנגד ישראל וכרגע מוצא עצמו מעורב בסכסוך הבינלאומי בסוריה. אני מעוניין לדעת מדוע הוא נקרא לוחם-חופש על ידי מליונים ובאותו הזמן נקרא טרוריסט על ידי אחרים. זהו הראיון הראשון איתו במערב מאז מלחמת לבנון השניה ב-2006. ארגונו - החיזבאללה, הוא חלק ממשלת לבנון. הוא מנהיג הארגון הזה, הוא סעיד חסן נסראללה.

אסאנג': האם אתה מוכן? מהו החזון שלך לגבי העתיד של ישראל ופלסתין? מה החיזבאללה מגדירה כניצחון? ואם תשיג ניצחון זה, האם תפרקו עצמכם מנשקכם?

נסארללה:  מדינת ישראל היא מדינה בלתי-חוקית, זוהי מדינה שהוקמה על בסיס של כיבוש וגזל אדמות, על בסיס של שליטה בכוח על אדמות אחרים, על בסיס של טבח כנגד הפלסתינים שגורשו, נוצרים ומוסלמים כאחד. מהסיבה הזו, גם אם עברו עשרות שנים, התקדמות הזמן לא שוללת את הצדק שצריך להתרחש. אם אני כובש את הבית שלך בכוח הוא לא הופך להיות שלי לאחר 50 או 100 שנים רק בגלל שאני חזק ממך והייתה לי האפשרות לכבוש אותו, זה לא הופך את האחזקה שלי על ביתך לחוקית. זוהי ההשקפה האידיאולוגית והחוקתית שלנו, ואנו מאמינים שפלסתין שייכת לפלסתינים. אך אם אנחנו מעוניינים לשלב את האידיאולוגיה והחוק עם המציאות הפוליטית ולהצמיד זאת לקרקע, אז אנחנו טוענים כי הפתרון היחידי הוא שאנחנו לא מעוניינים להרוג אף אחד, אנחנו לא מעוניינים להתייחס לאף אחד בחוסר-צדק, ולכן הפתרון היחיד הוא הקמת מדינה אחת על אדמת פלסתין, מדינה שבה המוסלמים והיהודים והנוצרים יוכלו לחיות בשלום תחת שלטון דמוקרטי. כל פתרון אחר הוא לא מעשי, ועל כן לא יחזיק מעמד

אסאנג': ישראל טוענת כי החיזבאללה ירתה טילים אל תוך אזורים אזרחיים בישראל – האם זה נכון?

נסראללה: במשך השנים, מאז הקמת מדינת ישראל על אדמת פלסתין ב-1948, כוחות צה"ל הפגיזו אזרחים, אזרחים לבנונים וערים לבנוניות וכפרים לבנונים. לאחר עשר שנות התנגדות, משנת 1982 ועד שנת 1992, התחלנו להגיב – אבל רק בכדי לעצור את ההפגזות של צה"ל על אזרחינו. ב-1993 התקיימה הבנה בלתי-ישירה בין ישראל לתנועת ההתנגדות והבנה זו קיבלה אישור מחדש ב-1996. הבנה זו מבהירה בבירור ששני הצדדים ימנעו מלהפגיז אזרחים. אנחנו תמיד אמרנו כי 'אם אתם לא תפגיזו את הכפרים והערים שלנו, אז אין לנו שום סכסוך עם הכפרים והערים שלכם'.  כלומר, החיזבאללה נקטה בשיטה זו רק לאחר שנים ארוכות של תוקפנות כלפי אזרחים לבנונים ומטרתה הייתה לגרום לאיזון מרתיע בכדי למנוע מישראל להרוג אזרחים לבנונים.

אסאנג': לפי המברקים של וויקיליקס שהודלפו משגרירות ארה"ב בלבנון, אתה אמרת כי אתה מזועזע מרמת השחיתות אליה הגיעו חברי החיזבאללה. הם טענו כי אמרת 'למה הפכנו', בהתייחס לכך שמספר חברי חיזבאללה נוסעים במכוניות שטח, ברכבים מפוארים, לובשים גלימות משי וקונים אוכל מוכן. האם זו תוצאה ישירה של כניסת החיזבאללה אל הפוליטיקה הלבנונית?

נסראללה: קודם כל, מה שהם אמרו לגבי התופעה הזו זה שקר. זה חלק מהשמועות שהם מפיצים כדי לבייש את החיזבאללה ולסלף את התדמית שלה. זה חלק מהמלחמה התקשורתית נגדנו. אתה יודע שהם טוענים כי אנחנו מנהלים ארגון פשע שעוסק בסחר בסמים ברחבי העולם, למרות שזהו אחד האיסורים הגדולים ביותר בדתנו וזה משהו שאנחנו נלחמים בו. הם אומרים הרבה דברים חסרי בסיס ואני רוצה להצהיר בפניך שדברים אלו לא נכונים. שנית, לגבי השמועה הזו, זו תופעה מאוד מוגבלת והסיבה לתופעה זו היא שיש מספר משפחות עשירות שבעבר לא תמכו בחיזבאללה או באידיאולוגיה שלה או בפרוגמה על פיה היא פועלת. אבל אחרי שנת 2000, כשהחיזבאללה, כמרכיב המרכזי בהתנגדות הלבנונית, הצליחה לשחרר את דרום לבנון, שזה היה סוג של נס, זה יצר סוג של הלם בחברה הלבנונית מכיוון שהם לא האמינו כיצד יכולה קבוצה כל-כך קטנה להתמודד במשך 33 ימים עם הצבא החזק ביותר במזרח-התיכון. לכן, מספר קבוצות בחברה הלבנונית שהחלו להחשיב את עצמן כתומכי חיזבאללה, קבוצות שבאות מרקע עשיר וחיות על פי המצב הכלכלי שלהן. אז אמרו שהתופעה עברה לחברי החיזבאללה, אבל זה לא נכון – ואני אומר זאת בכל הביטחון, בהסתמכות על מידע שיש לי – זוהי לא תופעה שיש צורך למגר אותה.

אסאנג': מדוע תמכת באביב הערבי בתוניס, תימן, מצרים ומדינות אחרות אך לא בסוריה?

נסראללה: הסיבות הן ברורות. קודם כל, מתוך עיקרון אנחנו לא מעוניינים להתערב בעניינים פנימיים של מדינות ערביות – זו המדיניות שלנו. היו התפתחויות חשובות ורציניות במדינות ערב בהיקף רחב שאף אחד, שום תנועה ושום מפלגה לא יכולות לקחת חמדה בנוגע אליהן. בסוריה כולם יודעים כי המשטר של באשר על-אסד תמך בהתנגדות בלבנון, תמך בהתנגדות בפלסתין ולא נסוג תחת הלחץ הישראלי והאמריקני, לכן זהו משטר שמשרת את המטרות הפלסטיניות בצורה משמעותית. אנחנו קוראים לקיום דיאלוג והוצאה לפועל של רפורמות בסוריה. כי האלטרנטיבה לכך, בגלל השסעים בתוך סוריה והמצב הרגיש שם, זו מלחמת אזרחים, וזה בדיוק מה שישראל ואמריקה רוצות שיקרה.

אסאנג': סעיד, במשך סוף-השבוע האחרון נהרגו כיותר מ-100 אנשים בחומס כולל עיתונאי שאכלתי איתו ארוחת ערב לפני כשנה בשם מרי קולבין. אני יכול להבין את ההגיון בלטעון כי אנחנו לא רוצים להשמיד מדינה ללא מטרה, והרבה יותר בטוח לבצע רפורמות. אבל האם לחיזבאללה יש קו אדום? אם יהרגו כ-100,000 איש, או כמליון איש, מתי החיזבאללה תאמר די?
נסראללה: כבר מתחילת האירועים בסוריה אנחנו בקשר מתמיד עם ההנהגה הסורית. אנחנו מדברים כחברים ונותנים עצות לגבי החשיבות בקידום רפורמות. אני אישית מצאתי כי הנשיא אסד מוכן לבצע רפורמות חשובות ורדיקליות וזה מרגיע אותנו ללא קשר לעמדות בהן אנחנו נוקטים. בנאומים שאני נושא אני אומר זאת בבירור, וגם בפגישות עם לבנונים וערבים ושאר מנהיגים פוליטים אני אומר את אותו הדבר – שאני בטוח כי הנשיא אסד מעוניין ברפורמות ויוציא פועל רפורמות מציאותיות ואותנטיות, אבל האופוזיציה צריכה להסכים לבוא איתו בדין ודברים. אני אומר יותר מזאת, וזאת הפעם הראשונה שאני אומר את זה – אנחנו יצרנו קשר עם גורמים באופוזיציה בכדי לעודד אותם ובכדי לסייע לתהליך הדיאלוג, וכבר מההתחלה המשטר של אסד היה מוכן לבצע רפורמות ולבוא בדיאלוג עם האופוזיציה. אבל האופוזיציה לא הסכימה לדיאלוג ולא מוכנה לקבל שום רפורמות. כל מה שהיא מעוניינת בו זה הפלת השלטון, וזו בעיה. ודבר נוסף – אנחנו חייבים להסתכל על מה שקורה בסוריה עם שתי עיניים, לא רק אחת. הקבוצות החמושות שם הרגו המוני אזרחים.

אסאנג': איך אתה רואה את המצב בסוריה מתקדם? מה אנו אמורים לעשות בשביל למנוע את ההרג? דיברת על דיאלוג, ודיאלוג זה דבר שמאוד קל לדבר עליו, אך יש צעדים פרקטיים בשביל לעצור את מרחץ הדמים בסוריה?

נסראללה: בשאלה הקודמת היה דבר שלא הזכרתי, אבל אני אוסיף אותו לתשובה. יש בבירור מדינות שמספקות כסף ונשק ומעודדות לחימה בתוך סוריה. חלק מהמדינות האלה ערביות וחלק לא. זה מצד אחד. מצד שני קיימת סוגיה רצינית ביותר – כולנו שמענו את ד"ר איימן אל-זוואהירי, מנהיג אל-קעידה, כשהוא קרא ללחימה בסוריה. אז יש לוחמים מאל-קעידה שהגיעו לסוריה ואחרים ממדינות אחרות שהולכים אחריהם והם מנסים להפוך את סוריה לשדה-קרב. המדינות שמספקות כסף ונשק יכולות לגרום לאופוזיציה לשבת בשולחן ולפתור את הדברים בצורה פוליטית. אמרתי בימים האחרונים כי יש מדינות ערביות מסוימות שמוכנות להיכנס לדין ודברים על ישראל למשך עשרות שנים ללא הפסקה, למרות כל מה שישראל עשתה ביבשת – אך הן לא מוכנות לתת שנה או שתיים או אפילו מספר חודשים בכדי להגיע לפתרון פוליטי בסוריה, וזה פשוט סותר את ההגיון ולא הוגן.

אסאנג': האם היית מוכן לגשר בין קבוצות האופוזיציה לבין השלטון של אסד? אנשים סומכים עליך שאתה לא סוכן של ארה"ב או של ערב הסעודית או של ישראל, אבל האם הם יסמכו עליך כי אתה לא סוכן של אסד? אם הם ישוכנעו בכך, האם תסכים להיות המתווך של השלום?

נסראללה: החוויה של 30 שנות חיזבאללה מוכיחות כי החיזבאללה היא חברה של סוריה, לא סוכנת של סוריה.  אתה יודע, הייתה תקופה בחיים הפוליטיים של לבנון בה הקשר שלנו עם סוריה לא היה טוב. היו קיימות בעיות ביננו, ואלה שהרוויחו מההשפעה של סוריה ולבנון הם אלה שעכשיו מתנגדים בכל פעם שאנחנו תחת לחץ מסוריה. אנחנו חברים, לא סוכנים. האופוזיציה יודעת זאת וכך גם כל הכוחות הפוליטיים ביבשת. אנחנו חברים, זו הנקודה הראשונה. שנית, כשאני אומר שאנחנו תומכים בפתרון פוליטי אז בוודאי שאנחנו מוכנים לעשות את כל המאמצים ולתרום כל תרומה בכדי להגיע לסוג של פתרון פוליטי. קודם לכן אמרתי לך כי ניסינו ליצור קשר עם מפלגות מסוימות אך הן סירבו לבוא בדין ודברים עם השלטון. אז כל קבוצה שתהיה מעוניינת בדיאלוג ותרצה שאנחנו נהיה המגשרים, אנחנו יותר מנשמח לעזור, אבל אנחנו מבקשים מאחרים לעשות מאמץ בכדי להגיע לפתרון פוליטי.

אסאנג': אבל האם השלטון בסוריה רשאי לעשות מה שהוא רוצה מבחינת החיזבאללה? או שיש דברים שהחיזבאללה לא מוכנה לקבל?
נסראללה: כן, מן הסתם. אני מאמין שלנשיא אסד יש קווים אדומים, ולאחינו בסוריה יש קווים אדומים, וברור לנו שכולם צריכים לעקוב אחר הקווים האדומים האלו. אבל הבעיה היא שמלחמה מתרחשת, ולפיכך כשצד אחד נסוג, הצד השני מתקדם. אז כל עוד הדלתות לפיתרון פוליטי סגורות, המלחמה הולכת להימשך מכיוון שגם אם קבוצה אחת תיסוג, השניה תמשיך להתקדם.

אסאנג': תוניס הכריזה כי היא לא מכירה יותר בשלטון הסורי. מדוע תוניס עשתה את הצעד המשמעותי הזה של התנתקות מסוריה?

נסראללה: אני מאמין כי הצעד שנלקח על ידי תוניס או במקומות אחרים מבוסס על עובדות מסולפות, שלא להגיד שקריות. ברור כי הוצגו עובדות מסולפות ושקריות לעולם הערבי ולממשלות המערב, ונאמר להם שהשלטון של אסד הולך ליפול בעוד מספר שבועות, והרבה מהם רצו להיות שותפים בניצחון הזה על השלטון. אני גם לא מסתיר אמונתי כי הרבה מהמשלות הצעירות האלו מתמודדות עם מבחנים קשים והם מאמינים כי עכשיו זה לא הזמן להיכנס לסכסוכים עם ארה"ב והמערב ועדיף להתפייס איתם וללכת איתם באותו הקו בהרבה מהסוגיות הללו.

אסאנג': אתה הקמת רשת תקשורת בינלאומית. אבל ארה"ב חוסמת את אל-מנאר מלשדר בתור תחומיה, בעוד שהיא טוענת כי היא המבצר של חופש הביטוי. מדוע אתה חושב כי ארה"ב כל-כך מפחדת מאל-מנאר?

נסראללה: הם רוצים שתהיה להם את האפשרות להגיד כי החיזבאללה הוא ארגון טרור, שהחיזבאללה הורגת ורוצחת, אבל הם לא נותנים לאנשים לשמוע את הקול שלנו. לדוגמה, במקרה של משפט צריך לפחות לתת לנאשם את האפשרות להגן על עצמו. אנחנו מואשמים אך אין לנו אפילו את הזכות הבסיסית הזאת להגן על עצמנו, ולהציג את טיעונינו לעולם החיצון, ועל ידי כך הם מונעים מהקול שלנו להישמע.

אסאנג: סעיד, כמנהיג של מלחמות, איך אתה מצליח לשמור על האנשים שלך מאוחדים תחת איום של אש אויב?

Offline warprofit

  • Member
  • *
  • Posts: 12
Re: Hebrew translation to Assange interview with Hassan Nasrallah
« Reply #1 on: July 29, 2012, 09:49:59 AM »

נסראללה: הדבר העיקרי מבחינתנו הוא שיש לנו מטרה מוגדרת. המטרה הזו היא הומניסטית, מוסרית, מבוססת אמונה ופטריוטית. אין ויכוח לגבי זה. המטרה שלנו היא לשחרר את ארצנו מהכיבוש. זאת המטרה המקורית שלשמה הוקמה החיזבאללה ואין על כך חילוקי דעות בקרב הלבנונים. אנחנו לא מעוניינים להיכנס לממשלה ואנחנו לא מתחרים על כוח פוליטי. הפעם הראשונה שבה נכנסנו לממשלה הלבנונית הייתה ב-2005, והמטרה לא הייתה להשיג נתח מהעוגה הפוליטית אלא ליצור גב פוליטי להתנגדות, כדי שהממשלה שהוקמה בשנת 2000 לא תעשה טעויות מול ההתנגדות. היו לנו פחדים מהסוג הזה. ולכן, כשיש לך מטרה, מטרה צודקת, ואני שם בעדיפות ראשונה למנוע כל יריבויות מיותרות למען המטרה הזו, אז אני יכול לשמור על האנשים מאוחדים ולגרום להם לפעול בשיתוף פעולה בשם המטרה הזו. ועד הרגע בו המטרה הזו תושג, אנחנו נמנעים מכל ריבים פנימיים ככל האפשר. אתה יכול לראות כי יש הרבה סוגיות בלבנון שיש לגביהן חילוקי דעות רבים ואנחנו נמנעים הרבה פעמים מלנקוט עמדה לגביהן בכדי לא להיכנס לויכוחים עם אנשים. העדיפות הראשונה שלנו היא עדיין שחרור ארצנו, והגנה על לבנון מהאיום הישראלי, כי אנחנו מאמינים שלבנון עדיין נמצאת תחת איום

אסאנג': אני רוצה לחזור לרגע לתקופת ילדותך. אביך היה ירקן. מהו הזיכרון הראשון שיש לך מביתך בלבנון, ואיך זיכרון זה השפיע על התפיסה הפוליטית שלך?

נסראללה: נודלתי וגדלתי עד גיל 15 בשכונה במזרח ביירות. לשכונה זו היו מאפיינים מאוד מסויימים, ובאופן טבעי הסביבה משפיעה על האופי שלך. אחד המאפיינים של השכונה היא שהיא הייתה ממוקמת באזור עני. היו בה מוסלמים שיעים, מוסלמים סונים, נוצרים, ארמנים, כורדים, לבנונים ופלסתינים. אז גדלתי בסביבה המעורבת והמגוונת הזו. באופן טבעי זה עשה אותי ערני ומודע לאי-צדק אליו היו חשופים הפלסתינים. הייתי מודע לכך בעקבות היכרות עם הפלסתינים שגדלו איתי בשכונה. הם כולם גורשו מהערים שלהם – מחיפה, מעכו, מירושלים ומרמאללה. זוהי הסביבה בה באתי לעולם ובה גדלתי.

אסאנג': קראתי בדיחה משעשעת שלך על שיטות ההצפנה ופיענוח הקודים של ישראל. זה מעניין אותי מכיוון שאני מומחה בהצפנה ווויקיליקס נמצא תחת מעקב מקיף. אתה זוכר את הבדיחה הזו?

נסראללה: כן, דיברתי על איך פשטות יכולה להביס מורכבות. לדוגמה, הכוחות הישראלים בלבנון משתמשים בטכנולוגיות מאוד מתוחכמות, הן בכלי הנשק והן באמצעי התקשורת. ההתנגדות, מצד שני, היא התנגדות פופולרית ומבוססת ברובה על גברים צעירים שהם סך הכל נערי כפר פשוטים במוצאם. הם באים מערים קטנות וחוות קטנות וקהילות חקלאיות, והם מדברים במכשירי ווקי-טוקי פשוטים – מכשירים מאוד פשוטים. אבל כשהם משתמשים בצפנים הם פשוט משתמשים בסלנג שנהוג בכפרים שלהם ובקרב משפחותיהם. אז מי שמקשיב להם בעזרת ציוד מעקב ומנסה לפצח את הקוד בו הם משתמשים, יתקשה בכך מאוד אלא אם הוא חי במשך שנים באותם הכפרים. לדוגמה, הם משתמשים במילים מאוד מסוימות, במונחים כפריים – סיר בישול, החמור ואפילו אמרות כפריות כגון 'האבא של התרנגול' או משהו כזה. שום איש מודיעין ישראלי או איש מחשבים לא יצליח להבין מי הוא האבא של התרנגול ולמה הוא נקרא האבא של התרנגול. אבל שימוש בדיאלקט זה לא יועיל לוויקיליקס.

אסאנג': אני אשאל אותך שאלה פרובוקטיבית, שלא קשורה לפוליטיקה. אתה נלחם כנגד ההגמוניה של ארה"ב, אך האם אללה או מושג האלוהים הוא הכוח העליון האולטימטיבי? והאם אתה כלוחם חופש לא אמור לרצות לשחרר את האנשים מהמושג הטוטליטרי של אל מונותאיסטי?

נסראללה: אנחנו מאמינים שאלוהים הוא היוצר של הקיום הזה,, של כל בני-האדם ושל כל היצורים. כשהוא יצר אותנו הוא נתן לנו יכולות, הוא נתן לנו את הגופים האלו, הוא נתן לנו מאפיינים פסיכולוגים ורוחניים – אנחנו קוראים להם אינסטינקטים. גם לאנשים שמבודדים מחוקים דתיים יש אינסטינקטים. יש להם אינסטינקט לומר את האמת, האינסטינקט שלהם אומר להם שהאמת היא טובה, ושלשקר זה רע, שצדק זה טוב, ושאי-צדק זה רע, שלעזור לעניים ולמוכי גורל ולהגן עליהם זה דבר טוב, אבל לתקוף אחרים ולשפוך את דמם זה נורא. הסוגיה של התנגדות להגמוניה האמריקאית, של התנגדות לכיבוש או להתנגד לכל התקפה כנגדנו או כנגד אנשינו, היא סוגיה מוסרית וסוגיה אינסטינקטיבית והומנית. אלוהים גם רצה זאת כך, ועל פי ההגיון הזה, המוסר והעקרונות האנושיים מקבילים לחוקי הדת משום שדתות אברהם לא הציגו משהו שסותר את ההגיון או את האינסטינקטים האנושיים, וזאת משום שהיוצר של הדת הוא גם היוצר של האדם, ושני הדברים האלה מקבילים אחד לשני. בכל מצב בו במדינה, או אפילו בבית, יש שני מנהיגים, זה מתכון להרס, אז איך יכל היקום להתקיים במשך מליארדי שנים בכזו הרמוניה נהדרת אם היה בו יותר מאל אחד? אם היה בו יותר מאל אחד הוא היה נקרע לחתיכות, ומכאן יוצאת ההוכחה. אנחנו לא נלחמים בכדי לכפות אמונה דתית על אף אחד. הנביא אברהם היה תמיד בעד דיאלוג והצגת עובדות, וכולנו חסידיו.

אסאנג': תודה לך סעיד.

תורגם על ידי: warprofit

פורסם לראשונה בפורום וויקיליקס הרשמי: http://www.wikileaks-forum.com/index.php/topic,10465.0.html

הראיון תורגם על ידי מתרגם מתנדב. לוויקיליקס או לפורום של וויקיליקס אין אחריות על טעויות בגוף המאמר. הקורא מוזמן לקרוא את המאמר המקורי ולהעיר על טעויות תרגום. במידה ותתגלה טעות בתרגום, הטעות תתוקן.